https://146.190.110.216/https://167.172.89.125/mochibet 88hksbetmporedkitabet138gbk76hebitopmpoxousaklub76gaming

Civil Rádió 117 perc: Kihívások és megoldások a nyári táborozásban - PODCAST!


A Civil Rádió 117 perc című délutáni magazinműsorában beszélgettünk a nyári táborokról. Az idei nyári táborozási szezon kihívásokkal teli lehet a szülők és gyerekek számára, mivel rövidebb vakáció és hosszabb tanév vár rájuk. Ez a helyzet megnehezítheti a táborokba való bekerülést és áremelkedést eredményezhet, ám az előfoglalással akár 20 ezer forintot is spórolhatnak a családok. Az interjúban Tóth Béla, a taborfigyelo.hu és a taborminosito.hu vezetője részletezi a kihívásokat és megoldási lehetőségeket a közelgő táborozási szezonra.

Biztonságos és élménydús táborainkat itt találják!

- Rövidebb vakáció, hosszabb tanév, a szülők és gyerekek ellentmondásos helyzetben találják magukat az idei nyári szünetben, félő, hogy a kevesebb tábor jut majd az ugyanannyi gyermekre, és mégis a gyermekenként összesen akár 20 ezer forintot is spórolhatnak a családok, de hogy hogyan és miért ezt megkérdezi Tóth Bélától, a taborfigyelo.hu, vagy a taborminosito.hu vezetőjétől, aki remélem, itt van a telefon másik végén.

- Jó napot kívánok önöknek és a kedves rádióhallgatóknak!

- Évről évre szoktunk mi beszélgetni erről a dologról, egyáltalán arról, hogy hogy zajlik ez a magyar táborozás itt ma Magyarországon, és az, hogy maguk ezt a dolgot kézben tartják és összefoglalják, ez arra is alkalmas, hogy általában beszélhessünk a mostani helyzettel. Hogy indul a mostani szezon?

- Azt látjuk, hogy kicsit összetettebb a helyzet, mert nagyon sok változás van egyszerre, ami történik, és az nem biztos, hogy minden érintett, akár táborszervező, akár szülő, akár gyermek átlátja. Az első és legfontosabb változás az az, hogy hosszabb lesz az idei évben a tanév, és rövidebb a vakáció. Az utolsó tanítási nap, az június 21.-e péntek lesz, és a táborok döntő többsége június 24-én, hétfőn indul majd meg az idei szünetben. Azt jelenti ez a tanév hosszabbítás, hogy a 11 hetes vakációról, az idei évben már 10 hetessé csökken a vakáció, ami nyilván, ha a szülők fejével gondolkozunk, akkor egy hét pipa meg van osztva, a gyermek felügyelet a nyárra. Ha a gyerekek fejével gondolkozunk, akkor nagyon bízunk benne, hogy a pedagógusok játékos programokat fognak az utolsó hétre időzíteni. Viszont azt is látni kell, hogy azáltal, hogy rövidül a vakációnak a hossza, ezáltal azon gyerekek, és ebből nagyon sok van Magyarországon, akik mondjuk kettő, esetleg három táborba mentek minden évben, akár ugyanoda visszajáróan, mert annyira jól érezték magukat, eddig 11 hétre oszthatták el ezeket a helyeket. Idén már csak tíz hétre tehetik ezt meg, és a tábor ágyak száma nem növekszik azáltal, hogy csökken a vakáció hossza, viszont a gyermek, táborozni vágyó gyermekek száma sem csökken, azaz sokkal nagyobb tülekedés várható a táborokért, mint az elmúlt években megszokhattuk, merthogy kevesebb időre tudunk táborozni.

- Arról beszéltünk emlékszik tavaly, hogy tavaly is teljesen beteltek a táborok, tehát teljesen fölélték, tehát nem voltak igazából hűvösek.

- Tavaly tizenegy hét alatt, a tizenegy hetes vakáción teltek be a táborok, most csak tíz hetünk lesz ugyanerre. Itt az az egészben a veszély, hogy kevesebb időre ugyanannyi gyermeket kellene táboroztatnunk, de így, Isteni sziklára, sajnos nem tudunk teremteni táborhelyszíneket, vagy plusz felügyelőket, vagy táborokat, szervezőket, abban bízhatunk csak, hogy a táborszervezők több turnust tudnak kiírni, és itt jön a következő olyan változás az idei esztendőben, ami egyben örvendetes, egyben pedig problémákat, aggályokat, gondokat okozhat a szülőknek, méghozzá az maga a pedagógus béremelés. Ez egy csodálatos dolog, hogy ez megtörtént, és nagyon-nagyon üdvözöljük mi is a Táborfigyelőnél ezt. Viszont ez azzal is jár, hogy azon tanárok, tanítók, óvodapedagógusok, akik az elmúlt években nyaranta kvázi másodállásként, táborokban felügyelők, csoportvezetők, vagy éppen táborvezetők voltak. Ők közülük egy jó részük dönthet úgy, hogy nincs szükségem erre a táborban lévő másodállásból származó bevételre, mert szerencsére megemelték a bérünket, és inkább pihenek a nyári időszakban. Ez ugye a tábor, meg a gyermekek szempontjából azzal jár, hogy kevesebb lesz a felügyelő és van egy szabályozás, hogy hány felügyelőnek kell lennie, hány gyermekre. Nem lehet 40 gyermek esetében egy felügyelő, aki vigyáz rájuk, mert ez szabályszerűen sem indulhat el, és hogy nem lenne hatékony, és a gyerekeknek elég élményt adó, az biztos. Azaz azáltal, hogy a pedagógusoknak megerősítették a fizetését, megvan az a kockázatunk, hogy kevesebb felügyelő lesz, és ha kevesebb felügyelő, akkor kevesebb hetet, turnust hirdetnek meg a táborban.

- Reális veszély ez maga szerint? Nem esetleg csak arról szól, hogy ők is többet szeretnének a tábori munkájukért?

- Ez elképzelhető, és ez az egyetlen megoldás alapvetően, hogy a táborszervező a tanítók, tanárok napi bérét megemeli, viszont azt is látnunk kell nekik, szülőknek, és akkor most megint a másik sapkámat kell fölvegyem, hogy azáltal, hogy ha a táborszervezőnek költségnövekedése van, ami mondjuk a felügyelő díjának a növekedése, az a mi táborárukban fog megjelenni.

- Persze.

- Azaz növekedni fog az az ár, amit a családoknak kell kifizetnie az adott táborért. Ez a növekmény, ez a szűkülés miatt, a kínálat szűkülése miatt is, illetve az ilyen költségnövekedések miatt is megtörténhet, és az az egy tanácsom van, amit tudunk most tenni mind a két probléma kiküszöbölésére a szülők szempontjából, hogy minél előbb foglalunk tábort. Egyrészt, mert akkor megvan a helye a gyermeknek a vakációra. Az adott táborban rendben vagyunk, ez a feladat pipa, másrészt március közepéig előfogási kedvezmények vannak érvényben, ami 5-10, esetenként akár 15 százalékos árengedményt is jelenthet, és ahogy ön a Felkonfban mondta is, nagyságrendileg az adataink alapján, 20 ezer forintot spórolhatnak a családok, gyermekenként a teljes nyári szünetre, azaz két gyermeknél 40 ezer, a három gyermek esetén 60 ezer forint maradhat a családi kasszában, vagy éppen vásárolhatunk ugye, az egyik gyermeknek még egy tábort. Szóval akinél fontosak ezek a szempontok, azoknak javaslom, hogy minél előbb foglaljuk rá.

- Tegyünk rendbe egy kicsit azért a tábor világába. Ugye kétfajta táborról beszélünk, az egyik az ott alvós tábor, ahol egyébként valaki, a gyereke elérkezik valami remek helyre, és akkor ott tölti, a másik pedig a napközis tábor. Hol van itt igazából a szűkebb keresztmetszet?

- Alapvetően mind a kettőnél érezhető ez, mert mind a kettő helyszínhez kötött. Az ottalvós táboroknál van annyi fajta rugalmasság, hogy mondjuk egy nomád tábor esetében, ahol az erdő közepén sátraznak a gyerekek, és ott érzik magukat nagyon jól, ott sokkal könnyebb, mondjuk, plusz két turnust kiírni, mint egy olyan napközis táborban, ahol bérelik például az adott helyszínt, és nem biztos, hogy van még szabad hét, amikor ők tudnak menni, mert más funkcióra bérlik például a termet. Olyan nagyon kevés olyan táborszervező van, akinek saját tulajdonú ingatlanban történik meg az az adott táboroztatás. Ugye ez egy nagyon nagy vagyoni érték, ahol sok gyermeket tudnak táboroztatni. Innentől kezdve viszont ez egyfajta szűk keresztmetszet mind a két típusnál.

- Mi szoktunk erről beszélgetni ketten, és arról beszéltünk annak idején is, hogy mennyire fontos, hogy ezek a táborok mindenféle szempontból kiállják a próbát, az egészségügyi próbát, mindenféle feltételeknek meg kell felelniük, és maguk ezt általában figyelemmel is kísérik. Nekem az a félelem, ahogy aggodalmam, hogyha olyan szempontból növekednek a terhek, valahol itt próbálnak majd takarékoskodni. Mennyire van esély arra, hogy ezek a táborok továbbra is jó színvonalúak és kifogástalan körülményeket biztosítanak, mert ez a fontos, hogy a gyerekek úgy is jöjjenek el a táborba, hogy elindultak jókedvvel és sikerrel, vagy örömmel, vagy boldogan, vagy ahogy szeretnénk tőlük elvárni. Mit gondol erről?

- Picit személyes gondolattal indítanék. Egyrészt én egy nagyon kedves, és nagyon rugalmas ember vagyok, kivétel akkor, amikor szakmai dolgokról van szó, akkor viszont nagyon szigorú vagyok. Ez azt jelenti, és ezt el is várom a szervezetem összes tagjától, amikor mi minősítjük az adott táborokat. Ugye egyrészt a táborfigyelőn megtalálható közel 400 táborturnus, amiből már lehet választani és lefoglalni. Ezek mindegyike megfelel annak a kritériumnak, hogy legálisan működik egy alapítványi egyesület, vagy vállalkozás van az adott tábor mögött, azaz számlát kapunk a befizetett előlegről, illetve a maradék összegről is, azaz kártérítést kérhetünk, hogyha esetleg valami program nem valósult meg, vagy elvárhatjuk, hogy ha valami nem valósul meg, ahelyett, hogy egyenértékű alternatív program legyen, és így tovább. Vagyis biztonságban van a szülő gyakorlatilag. Illetve a táborminősítésnél, amikor ugye több mint 300 kérdés alapján vizsgáljuk meg a táborok felkészültségét kitérve az egészségügyi, biztonsági, kommunikációs, vagy éppen a programok területére is. Ott viszont egy mély elemzést teszünk, és egyre több minősített táborunk van. A táborfigyelőn is, hogyha esetleg szülnek a szülők, akkor be lehet pipálni, hogy csak minősített táborokat szeretnék látni. Egyre több van közülük, és abban bízunk, hogy az idei év egy ilyen kvázi kiugrás lesz, mert pont ezt látják a táborszervezők, hogy minél inkább meg kell mutatni a szülőnek, hogy bennük lehet bízni. És ugye, mi, mint független külső szakértő, nekünk nem érdekünk sem az, hogy mindenképpen minősítsünk valakit, de az se, hogy semmiképpen se minősítsük. Szóval mi abszolút kívülről vizsgáljuk meg a felkészültségét a táboroknak, és azt látjuk, hogy ahol a rendesen működő tábor van, ott törekednek is arra, hogy azt bemutassák, és ennek ugye a legjobb eszköze az, hogy ha egy külső szakértő bevizsgálja és minősíti az adott tábort, és megkapja azt a bizonyos sátras pecsétet, hogy igen, idehozhatjuk a gyermeket. Nem lehet a minőségből engedni ebbe. Ez az, ami a szigorúságomnak az oka, nem szabad, mert ugye a gyermekeinkről van szó. Szóval, amikor nem csak, mint szolgáltatás kell ezt nézni, hogy akkor most, megfelelő minőségű szolgáltatást nyújtok-e, mint táborszervező, hanem, hogy kinek nyújtom azt a szolgáltatást, és innentől kezdve sokkal hangsúlyosabb az, hogy annak a szolgáltatásnak mindig és minden esetben tökéletesnek kell lennie, mert gyerekek részére nyújtjuk, ők kevésbé rugalmasak, vagy legyenek rugalmasak abban, hogy most ez nem volt annyira nagyon jó, nem, az mindig legyen nagyon jó.

- Béla, most már nem sok, egy kérdésem lenne, vagy talán kettő is. Ugye az árak milyenek lesznek? Tavaly, tavalyelőtt is mindig beszéltünk árakról, mi a legdrágább és a legolcsóbb táborok nagyjából becsült száma, és hogy mit csináljanak a szülők? Mondom, azt fogja mondani, minél előbb jelentkezzenek, de először nagyjából beszéljünk, hogy milyen árfekvésekre lehet számítani. Ott alvósan, napközisen.

- Amit most látunk, az az, hogy nagyjából egy 10-15 százalék közötti áremelkedés várható az idei évben, ami azt jelenti, hogy a szülőknek azért bele kell nyúlni sajnos a zsebükbe. Itt egy ottalvós tábor esetében én azt mondom, hogy nagyságrendileg még nincsenek végleges adataink, mert nagyon sok tábort nem hirdettek meg. Nagyságrendileg egy olyan 75.000 forint magasságában lehet mondani egy átlagárat, az ottalvós táborok, illetve a napközis táborok esetében pedig, olyan 45 és 50 ezer forint közötti átlagárral kalkulálhatnak a szülők. Ezt még csak egy ilyen nagyságrendnek ígérném, mert még nagyon sok tábort nem hirdettek meg, de nagyjából ezzel kalkulálhatunk. Nyilván az ár, olló, az mint minden évben, rendkívül széles a táborok piacán. Van például olyan, ott alvós táborunk, ami Egerben valósul meg, és ez egy angol tábor ráadásul, aminek az ára 40 ezer forint, és van olyan táborunk, ami ugyancsak ott alvós, ez egy médiatábor, aminek az ára 150.000 forint egy-egy hétre mind a kettő egy hetes tábor, amiről beszélünk, és közel négyszeres az árkülönbség. Mindenki ki tudja választani azt, ami leginkább a pénztárcához passzol. Én, ahogy mindig csak annyit kérek, hogy ne csak ár alapján, hanem ár érték alapján próbáljunk tábort választani, de attól lesz értékes egy vakációs lehetőség, hogy minél több aktív programja van, minél több élmény és impulzus éri a gyerekeket.

- És amit mondani akar, gondolom, hogy minél hamarabb jelentkezzenek. És hol?

- Célszerű. Alapvetően a taborfigyelo.hu-t javaslom. Itt ugye tudnak szűrni a szülők arra, hogy milyen kategóriájú tábort keresnek, szóval, hogy mondjuk sporttábort, vagy kézműves tábort, vagy lovas tábort, vagy idegen nyelvit, vagy arra, hogy milyen típusút, vagy napközis, vagy ottalvóst, hogy milyen áron keresünk, hány éves gyermeknek keressük? Elfogadjanak-e SZÉP kártyát, és természetesen, hogy helyileg hol, mely vármegyében, vagy éppen mely kerületben keresünk például tábort. Úgyhogy mi ebben igyekszünk segítségére állni a kereskedőknek.

- Nagyon hasznos volt, amit beszéltünk, és nagyon fontos dolgokról próbáltunk tisztább képet kapni, és ezért nagyon szépen köszönöm magának, és szeretnék visszatérni majd egy pár hónap múlva. Nagyjából a szezonkezdet elején is arról, hogy valóban hogy indultunk el, és hogy nagyjából mik a jellemzők ebben a világban, mert szeretném is, hogyha ezek a táborok a nyarak, a fiatalok a gyerekek számára élmény maradjanak, ahogy mindig ezt szeretnénk. Köszönöm.

- Köszönöm szépen.

- Köszönöm szépen én is a beszélgetést, minden jót kívánok.